barba
19 آذر 1401 - 14:36

مسابقات سراسری نغمات قرآنی و دینی در قزوین آغاز شد

امروز طی مراسمی با حضور مسئولان و فعالان قرآنی استان قزوین چهل‌وپنجمین دوره مسابقات سراسری نغمات قرآنی و دینی در سالن آمفی‌تئاتر شهیدرجایی دانشگاه فرهنگیان قزوین آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، برگزاری چهل‌وپنجمین دوره مسابقات سراسری نغمات قرآنی و دینی امروز طی مراسمی با حضور آیت‌الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه در استان قزوین، حمید مجیدی‌مهر رئیس مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، فاطمه محمدبیگی عضو فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی و جمعی از فعالان قرآنی استان قزوین در سالن آمفی‌تئاتر شهیدرجایی دانشگاه فرهنگیان قزوین آغاز شد.

عضو فراکسیون قرآن و عترت مجلس در مراسم افتتاح مسابقات ملی نغمات قرآنی اظهار داشت: امروز در شرایطی به سر می‌بریم که برخی نحله‌های فکری انحرافی و شیطان‌صفتان جهانی دنبال قرآن‌سوزی و اسلام‌ستیزی هستند و فکر می‌کنند با اقدامات شنیعی که در منطقه خاورمیانه و جهان اسلام علیه قرآن و اسلام انجام می‌دهند، می‌توانند انسان‌ها را از نغمه نورانی قرآن دور کنند.

محمدبیگی اضافه کرد: جمهوری اسلامی محکم و مقتدر و با تمامی انرژی برای حفظ و آموزش قرآن، اجرای فرامین قرآنی و گسترش فرهنگ قرآنی تلاش می‌کند و دوشادوش امت مسلمان به فکر گسترده کردن ارزش‌های اسلامی و قرآنی است.

وی ادامه داد: در قانون هفتم برنامه پیشرفت جمهوری اسلامی یا همان برنامه پنج‌ساله هفتم توسعه کشور به دنبال حمایت از مدارس و فعالیت‌های قرآنی و اجرای برنامه‌های دقیق برای توسعه فرهنگ قرآنی هستیم.

دولت از چهره‌های برجسته قرآنی برای ارتقای کیفیت آموزش قرآن استفاده کند

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس تصریح کرد: گزارش‌های ما نشان می‌دهد که در برنامه‌های توسعه شش‌گانه گذشته به ترویج فرهنگ قرآنی به صورت کلی ورود شده و در بودجه‌های سالیانه  درصدی از اعتبارات وزارت‌خانه‌ها به حوزه قرآن اختصاص یافته، اما ترویج فرهنگ قرآنی برای عملیاتی شدن دچار مشکل بوده است.

وی افزود: در گزارش‌هایی که از سال‌های گذشته داریم، بودجه ترویج فرهنگ قرآنی در دستگاه‌های دولتی بین 30 تا 50 درصد محقق شده و به دنبال افزایش مقدار و میزان تحقق بودجه ترویج فرهنگ قرآن با تخصیص امکانات بیشتر برای فعالیت‌های قرآنی در دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی هستیم. همچنین به دنبال تخصیص اعتبارات بیشتر از محل مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها و مؤدیان مالیاتی هستیم تا بتوانیم گستردگی فرهنگ قرآنی را در قالب فعالیت دارالقرآن‌ها و اجرای مسابقات قرآنی تحقق ببخشیم. 

محمدبیگی ادامه داد: در برنامه هفتم انتظار داریم که دولت کیفیت بخش آموزش قرآن را در وزارت آموزش و پرورش ارتقا دهد و از چهره‌های برجسته قرآنی و مؤسسات برگزیده برای ارتقای کیفیت آموزش قرآن در آموزش و پرورش استفاده کند.

شرکت 239 نفر از متسابقین قرآنی در مسابقات ملی نغمات قرآنی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین هم در این مراسم با بیان اینکه مسابقات ملی نغمات دینی قرآن کریم در 2 بخش برداران و خواهران بالای 18 سال برگزار می‌شود، گفت: این مسابقات در رشته‌های اذان، دعاخوانی، همخوانی(تواشیح)، مدیحه‌سرایی(مداحی) طی 5 روز در استان قزوین برگزار می‌شود و 239 نفر از متسابقین قرآنی در این مسابقات هم با هم رقابت می‌کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمصطفی مجیدی اضافه کرد: در این رقابت‌ها برای نخستین بار شاهد رقابت متسابقین قرآنی در بخش‌های صحیفه سجادیه، نهج‌البلاغه و مدیحه‌سرایی هستیم که بخش مدیحه‌سرایی ویژه برادران خواهد بود و 32 نفر از داوران بین‌المللی هم داوری و قضاوت این مسابقات را به عهده دارند.

وی ادامه داد: امروز و فردا یعنی 19 و 20 آذرماه مسابقات ملی نغمات دینی و قرآنی در بخش خواهران و 21 و 22 آ‌ذرماه (دوشنبه و سه‌شنبه) هم این رقابت‌ها در بخش برادران برگزار خواهد شد و آیین اختتامیه مسابقات هم در روز چهارشنبه این هفته 23 آذرماه برپا خواهد شد و برگزیدگان هر بخش جوایز خود را دریافت خواهند کرد.

رئیس ستاد برگزاری چهل‌وپنجمین دوره مسابقات سراسری نغمات قرآنی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پوشش مستقیم این مسابقات توسط شبکه قرآن و معارف سیما و رادیو قرآن گفت: همچنین خبرگزاری‌ها و رسانه‌های بومی و محلی استان قزوین هم اخبار مربوط به این رویداد بزرگ قرآنی را در همه سطوح مخابره خواهند کرد.

مجیدی افزود: امروز همه مستکبران عالم به دنبال این هستند که جامعه مسلمانان با دست خود جایگاه قرآن را به زیر بکشند و نور معنویتی که خود از آن بی‌بهره‌اند را در دنیای اسلامی خاموش کنند، اما توطئه‌های آنها راه به جایی نمی‌برد و در نهایت قرآن کریم جاویدان خواهد بود و آنها به زباله‌دان تاریخ خواهند پیوست.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 903468